دانشکده پیراپزشکی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ ارديبهشت
br ENGLISH
گروه هوشبري ، اتاق عمل، فوريت پزشكي

كارشناسي پيوسته هوشبري

كارشناسي هوشبري يكي از شاخه هاي پيراپزشكي است و هدف آن تربيت نيروي انساني كارآمدي است كه بتوانند به عنوان دستيار يك متخصص بيهوشي زير نظر وي در يك بخش اتاق عمل انجام وظيفه نمايند. با توجه به تعدد اعمال جراحي به منظور كمك به متخصصين هوشبري تشكيل دوره كارشناسي ناپيوسته و پيوسته هوشبري و تربيت افرادي كارشناس در اين زمينه و بكار گماردن آنها در بخش هاي هوشبري زير نظر متخصصان اين رشته، مي‌تواند استفاده بهينه از كار متخصصان بيهوشي بيانجامد. وظيفه هوشبر با دكتر بيهوشي متفاوت است.

توانايي هاي لازم:

يك هوشبر بايد توانايي‌هاي انجام احياء قلبي-‌ريوي، انواع بيهوشي ناحيه اي و عمومي، برررسي گازهاي خوني، لوله گذاري، مطالعه و بررسي پرونده بيمار و شناسايي و كار با دستگاه‌هاي بيهوشي، شناسايي داروهاي بيهوشي را داشته باشد تا بتواند در راستاي انجام فرايند درماني وظيفه خود را به خوبي انجام دهد. به طور كلي تمامي وظايف هوشبر در مراقبت از بيمار قبل از عمل، حين عمل و بعد از عمل خلاصه مي شود.

امكان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

در حال حاضر دانش آموختگان اين رشته مي توانند در مقطع كارشناسي ارشد آناتومي، فيزيولوژي و پرستاري مراقبت هاي ويژه ادامه تحصيل دهند.

فرصت هاي شغلي و تحصيلي: اغلب كارشناسان هوشبري در بيمارستانهاي آموزشي و درماني (دولتي و خصوصي) و مراكز مراقبتي و كلينيك هاي تخصصي در بخش اتاق‌ عمل به عنوان هوشبر استخدام مي شوند.

كارشناسي پيوسته اتاق‌عمل

رشته كارشناسي پيوسته اتاق عمل شاخه‌اي از علوم پزشكي است كه طي اين دوره دانشجويان با اصول جديد اتاق عمل و تكنولوژي‌هاي نوين در جراحي‌هاي تخصصي و فوق تخصصي آشنا شده و مراقبت و كمك به اداره بيمار را قبل، حين و بعد از عمل جراحي مي‌آموزند. دانش آموختگان اين رشته عضوي از تيم جراحي براي كمك به اجراي يك عمل جراحي با نتايج مطلوب در بخش هاي اتاق عمل بيمارستان، بخش هاي مداخله تشخيصي درماني و مراكز مراقبتي سيار ايفاي نقش مي‌نمايد.

رسالت رشته:

رسالت رشته اتاق‌عمل در مقطع كارشناسي پيوسته تربيت نيروي انساني متعهد و كارآمد است كه با كسب توانايي‌هاي حرفه‌اي در اتاق‌عمل و بهره مندي از دانش و تكنولوژي روز، خدمات مورد نياز مراقبتي و آموزشي مقرون به صرفه را در بالاترين سطح استاندارد جهت تعميم، حفظ و ارتقاء سطح سلامت بيمار و جامعه ارائه دهند.

امكان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

در حال حاضر دانش آموختگان اين رشته مي توانند در مقطع كارشناسي ارشد اتاق‌عمل و همچنين رشته‌هاي مرتبط مانند آناتومي، فيزيولوژي و پرستاري مراقبت‌هاي ويژه ادامه تحصيل دهند.

فرصت هاي شغلي و تحصيلي:

اغلب تكنولوژيست‌هاي اتاق عمل در بيمارستان‌هاي آموزشي و درماني (دولتي و خصوصي) و مراكز مراقبتي و كلينيك‌هاي تخصصي در بخش اتاق عمل استخدام مي‌شوند.

كارشناسي ناپيوسته فوريت‌هاي پزشكي

رشته فوريت‌هاي پزشكي يكي از زير شاخه هاي علوم پزشكي بوده كه وظيفه خطير امداد رساني اوليه به مصدومان در شرايط بحراني نظير تصادفات، حوادث طبيعي و وضعيت‌هاي نامساعد بيماران را برعهده دارد. هدف از اين شغل ارائه كمك‌هاي اوليه به منظور كاهش تلفات، صدمات جبران ناپذير و نقص عضو است. دانش آموختگان فوريت‌هاي پزشكي يا در آمبولانس به ياري بيمار مي‌شتابند يا به ارائه خدمات اوليه و پيش بيمارستاني مي‌پردازند. اين رشته هم اكنون در مقاطع كارداني (دانشكده پيراپزشكي آمل) و كارشناسي ناپيوسته (پيراپزشكي ساري) در دانشگاه علوم پزشكي مازندران دانشجو مي‌پذيرد.

وظايف دانش آموختگان اين رشته:

ارائه كمك هاي اوليه پيش بيمارستاني به بيماران، برقراري ارتباط با مركز اورژانس و پزشك مشاور، استفاده از تجهيزات پيشرفته براي حل مشكلات و رساندن هر چه سريعتر مصدوم به بيمارستان مي‌باشد.

طول دوره كارشناسي ناپيوسته فوريت‌هاي پزشكي:

مطابق آئين نامه آموزشي دوره كارشناسي ناپيوسته مصوب شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشكي مدت تحصيل حداقل 2 سال و حداكثر 3 سال مي‌باشد.

ادامه تحصيل: در حال حاضر دانش آموختگان اين رشته مي‌توانند در مقطع كارشناسي ارشد پرستاري اورژانس ادامه تحصيل دهند. اين رشته فقط دانشجوي مرد مي‌پذيرد

فرصت هاي شغلي و تحصيلي:

فارغ التحصيلان اين رشته عموما در مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي (اورژانس) و همچنين آمبولانس هاي خصوصي مشغول به كار مي‌شوند.

1395/06/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal